Log in

Connect faster with

Register

Signup faster with


|   Education without borders.
Menu
selena

A cake and 3 ice creams together cost $210 what is the cost of the ice cream

Posted in Math, asked by selena, 6 years ago. 2293 hits.

1

If we assume the price of cake and ice cream to be the same, then the ratio of dividing this number is 1:3.

Therefore the price of the 3 ice creams is (3/(3+1)) x 210 = £157.50.

This of course assuming the price for ice cream and cake is the same.

Sofiane Saidoune
Sofiane Saidoune - 6 years ago
Ask Sofiane Saidoune for further help.
Report
Please register/login to answer this question. 
- Just now

0

a Guest
Just now
× Attachments/references, if any, will be shown after refreshing the page.
/homework-help
/homework-help/get_answer/477
/homework-help/save_reply/477
/homework-help/save_answer/477
/homework-help/accept_answer/477
/homework-help/unaccept_answer/477
/homework-help/unpublish_answer/477
/homework-help/delete_answer/477
/homework-help/update_answer/477
/homework-help/like/477
/homework-help/dislike/477
/homework-help/report_answer/477
/homework-help/report_question/477
/homework-help/save_bounty/477