Log in

Connect faster with

Register

Signup faster with


|   Education without borders.
Menu
Eleanor Crane

A 250W toaster is used for 20 minutes every morning. If electricity costs 20p per unit, calculate how much it costs to use the toaster in 1 week

Posted in Physics, asked by Eleanor Crane, 2 years ago. 785 hits.
Please register/login to answer this question. 
- Just now

0

a Guest
Just now
× Attachments/references, if any, will be shown after refreshing the page.
/homework-help
/homework-help/get_answer/614
/homework-help/save_reply/614
/homework-help/save_answer/614
/homework-help/accept_answer/614
/homework-help/unaccept_answer/614
/homework-help/unpublish_answer/614
/homework-help/delete_answer/614
/homework-help/update_answer/614
/homework-help/like/614
/homework-help/dislike/614
/homework-help/report_answer/614
/homework-help/report_question/614
/homework-help/save_bounty/614